Kochając marzy się o przyszłości - Stefan Żeromski
 

Ćwicz w domu

link

KSZTAŁTOWANIE ZWINNOŚCI ORAZ ZRĘCZNOŚCI

 Zwinność jest to zdolność opanowywania nowych ruchów i szybkiego dostosowywania działalności ruchowej do nowych warunków, umiejętność dokładnego i szybkiego zmieniania kierunków, czyli stanowi sumę szybkości, zręczności i obszerności ruchów warunkujących odpowiednią zmianę pozycji i postaw ciała.

Przez zręczność, jako swoistą odmianę zwinności, rozumie się dobrą koordynację ruchów rąk, a także głowy i stóp. Ruchy zręczne nie są ruchami wielkimi ( całego ciała, jak w zwinności lecz precyzyjnymi przejawiającymi się dokładnym zestrojeniem ruchów manipulacyjnych rąk w posługiwaniu się różnymi narzędziami i przyborami w tym sportowymi. 

Przykładowe ćwiczenia kształtujące zwinność i zręczność:
1. Z różnych pozycji wyjściowych (postawa, przysiady, klęki, leżenia, siady)przejście do różnych pozycji końcowych.
2. Podskoki obunóż, jednonóż i naprzemianstronnie w miejscu, w marszu i w biegu.
3. Podrzuty i chwyty różnych przyborów z obrotami, podskokami, przysiadami itp.
4. Nożyce pionowe i poprzeczne, wznosy i opusty nóg w leżeniu.
5. Siady równoważne, z odprowadzaniem rąk i nóg w bok.
6. Przenoszenie i przekładanie przyborów pod nogami, tułowiem w postawie, siadzie lub leżeniu (przodem, tyłem) .                                                       

7.Lezenie tyłem, przyciągnij kolana do klatki piersiowej wyprost. Obrót do leżenia tyłem. Ponownie leżenie przodem.

8. Siad skrzyżny, złap rękoma za stopy następnie bez odrywania stóp od podłogi przejdz do leżenia tyłem. Powróć do siadu.

9. Postawa stojąc podskok, pełny obrót w powietrzu spadamy miekko na palce do przysiadu podpartego

 Korzyści z treningu zwinności:

  • poprawia szybkość, zwrotność, wytrzymałość organizmu,

  • zwiększa przyspieszenie ciała na krótkich odcinkach,

  • skraca czas reakcji organizmu na bodziec zewnętrzny,

  • poprawia orientacje czasowo-przestrzenną ciała,

  • zwiększa koordynacje ruchową,

  • wzmacnia układ mięśniowy, kostny, stawowy,

  • poprawia humor dzięki wydzielaniu endorfin,

  • usprawnia pracę układu krążenia i oddechowego,                                                                           

Bardzo proszę wykonać kilka ćwiczeń w ramach relaksu bądz to zaproponowanych przeze mnie bądz wymyślonych wg własnej inwencji.
 
ZADANIE DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW Z KLAS 5-8
SPRAWNOŚCIOWY TOR PRZESZKÓD
Przygotowanie przyborów i przyrządów do poszczególnych elementów toru przeszkód.Objaśnij sposób pokonania toru.

Do przygotowania toru przeszkód nie potrzeba specjalnego wyposażenia. Wystarczy na drodze ustawić barykadę z klocków przez które trzeba przeskoczyć. Stos poduszek, a także tunel z dużego kartonowego pudła oraz wieża z misiów to również ciekawe opcje. Mogą również przydać się krzesła, butelki po napojach a nawet gazety. Wszelkiego rodzaju liny czy sznurki, które utworzą różnego rodzaju slalomy, świetnie sprawdzą się podczas zabaw ruchowych. A do tego hula-hop, poduszki i wszelkiego rodzaju dostępne pufy, między można się przeciskać. Tak więc praktycznie wszystko można wykorzystać przy układaniu domowego  toru przeszkód. Wszystko zależy od waszego pomysłu i inwencji.

PROSZĘ O PRZESŁANIE WASZYCH POMYSŁÓW DO ŚRODY 8.04 NA MOJEGO maila mareksciba1@gmail.com
WASZ TOR PRZESZKÓD MOŻNA NARYSOWAĆ, ZROBIĆ ZDJĘCIE ORAZ NAPISAĆ JAKICH PRZYBORÓW UŻYLIŚCIE DO JEGO BUDOWY ORAZ JAK GO POKONAĆ.
ZA PRACE BĘDĘ WYSTAWIAŁ OCENY
ŻYCZĘ CIEKAWYCH POMYSŁÓW
 
Aktywność fizyczna jako niezbędny element prawidłowego rozwoju i zdrowia

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Aby aktywność fizyczna przyniosła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna. Za optymalny poziom aktywności fizycznej wpływający na zdrowie dzieci uważa się wysiłki wykonywane 5 razy w tygodniu przez 20 minut. Każda aktywność ruchowa, ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportu powinny być dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia zawsze powinno się poprzedzić rozgrzewką. Ważne jest również, aby rozpoczynać ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich czestotliwość.
 
 Palenie a zdrowie

Medycyna zna wiele powodów do rzucenia palenia. Choroba wieńcowa serca i rozedma płuc to najbardziej znane choroby palaczy. Objawy rozedmy płuc nie następują tuż po rozpoczęciu rozwoju choroby, lecz dopiero z czasem, co czyni ją tym bardziej niebezpieczną. Choroba wieńcowa zaś, często wspomagana np. otyłością, może prowadzić nawet do zawału serca i w konsekwencji do śmierci. Do innych chorób serca, należących do skutków palenia papierosów, należy zaliczyć nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, tętniaka aorty i zaburzenia pracy serca.

Dym nikotynowy ma również negatywny wpływ na układ pokarmowy. Może stać się przyczyną m.in. wrzodów żołądka lub przepukliny jelitowej. Ponadto doprowadza do zmniejszenia się gęstości kości, co z kolei skutkuje osteoporozą. Dzieje się tak, ponieważ wraz z dymem przedostaje się do naszego organizmu kadm, który powoduje wzmożone wydalanie wapnia wraz z moczem oraz ograniczenie produkcji witaminy D w organizmie. Wśród skutków palenia znajdziemy także choroby atakujące wzrok. Wyróżnić należy tu m.in. zaćmę (kataraktę), która w swej skrajnej formie może doprowadzić do ślepoty, a także nadmierne łzawienie, zapalenie spojówek i podrażnienie oczu wywołane dymem.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie widać także w sferze zdrowia seksualnego. Nikotyna może doprowadzić do trudności z erekcją, zmniejszyć ilość plemników zawartych w spermie, a nawet wywołać impotencję. Natomiast w czasie ciąży zwiększone jest niebezpieczeństwo poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wystąpienia ciąży rozwijającej się poza jamą macicy. Dzieci, których matki paliły podczas ciąży, mogą mieć również problemy z układem immunologicznym.


Rak płuca i nie tylko
Choć skutki palenia są bardzo rozległe, to wielu konsumentów sięgających po wyroby tytoniowe słyszało o możliwości zachorowania jedynie na raka płuca. Faktycznie, należy on do jednych z najpoważniejszych wpływów palenia papierosów na zdrowie (w 2009 r. w Polsce zmarło z jego powodu 21 206 osób). Jednakże nie jest jedynym nowotworem, który w szczególny sposób dotyka osoby niepotrafiące poradzić sobie z problemem nikotynowym. Rak przełyku, jamy ustnej, wargi, języka, a nawet rak trzustki i nerek - to realne zagrożenia, które mogą stać się następstwem uzależnienia od papierosów. Ponadto, aż 50% przypadków zachorowań na raka dolnych dróg moczowych należy właśnie do skutków palenia.

Warto? Nie warto!
Większość pozytywnych odczuć, jakie rzekomo towarzyszą paleniu papierosów, wiąże się tak naprawdę z zaspokojeniem głodu nikotynowego, którego nie byłoby, gdyby nie nałóg. Gdy ma się z jednej strony tę świadomość, z drugiej strony zaś widzi się nie tylko mnogość przeciwwskazań w sferze ekonomicznej i estetycznej, ale przede wszystkim ogrom niebezpieczeństw czyhających na ludzkie zdrowie i życie, to wynik bilansu zysków i strat związanych z paleniem wydaje się oczywisty. Powody do rzucenia palenia dostarczone przez medycynę nie pozostawiają złudzeń: palić nie warto!
 
STŁUCZENIE - PIERWSZA POMOC

Stłuczenie uznajemy często za uraz, który przejdzie samoistnie. Jeśli jednak zależy nam na zmniejszeniu obrzęku oraz dolegliwości bólowych, a także na szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek, musimy podjąć kilka działań:
jak najszybciej schłodzić stłuczone miejsce (w tym celu można użyć kostek lodu owiniętych ściereczką, ręcznika zmoczonego zimną wodą lub specjalnego preparatu chłodzącego). Zimne okłady warto powtarzać co ok. 3 godziny
zastosować opatrunek uciskowy, który ochroni stłuczone miejsce i sprawi, że obrzęk nie będzie się nasilał (bandaż nie może tamować przepływu krwi i doprowadzić do zasinienia kończyny)
jeśli stłuczenie dotyczy kończyny, warto trzymać ją w pozycji uniesionej o ok. 20 cm (dzięki temu krew łatwiej odpłynie, a ból i obrzęk będą mniejsze)
nie obciążać chorego miejsca, zrezygnować z aktywności fizycznej
po 24 godzinach zimne okłady zamienić na ciepłe (najlepiej sprawdzi się termofor) - w ten sposób krwiaki szybciej się wchłoną
w łagodzeniu siniaków i niwelowaniu obrzęku pomocne są też maści ziołowe (np. żywokost)
STŁUCZENIE CZY COŚ POWAŻNIEJSZEGO?
Stłuczenie zwykle goi się po kilku dniach. Jeśli jednak jest rozległe (siniak jest duży), a ból silny i nieustępliwy lub narastający, należy skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć zwichnięcie, pęknięcie lub złamanie. Lekarz powinien przeprowadzić badanie kliniczne oraz szczegółowy wywiad, a także zlecić dokładniejsze badania. USG pozwoli ocenić głębokość stłuczenia mięśnia i stopień jego uszkodzenia, a RTG jest niezbędny do zdiagnozowania złamania. W przypadku głębokiego stłuczenia mięśnia lekarz przepisuje środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zaleca też odpoczynek oraz zabiegi rehabilitacyjne. Ultradźwięki, laseroterapia czy pole magnetyczne mają działanie regenerujące - przyspieszają odnowę uszkodzonych tkanek. We wczesnym stanie pourazowym można stosować miejscową krioterapię celem zmniejszania bólu i obrzęku. Z kolei masaż odżywi mięśnie poprzez wspomaganie krążenia. Jeśli stłuczenie spowodowało uszkodzenie większych naczyń krwionośnych, towarzyszy mu wyciek ropy, który lekarz powinien usunąć przy pomocy punkcji. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna i operacyjna regeneracja uszkodzonego mięśnia. Głębokie stłuczenia leczy się zwykle nie dłużej niż 3 miesiące. 
 

 
KSZTAŁTOWANIE SZYBKOŚCI
 
Co to jest szybkość?
Szybkość to cecha motoryczna, która określa zdolność do wykonywania ruchu w jak najkrótszym czasie. Możemy mówić o szybkości przemieszczania się całego ciała lub o szybkości konkretnego ruchu np. szybkość rzucenia piłki.
Poniżej przedstawiam główne kategorie ćwiczeń rozwijających szybkość:
1. Ćwiczenia na rozwój siły mięśniowej.
- przysiady obunóż i jednonóż
- wykroki
- wejście i zejście na podwyższenie
- wyskoki z przysiadu
2. Ćwiczenia na rozwój skoczności
- podskoki w przysiadzie
- wieloskoki - podskoki jednonóż i obunóż
- wskoki na ławeczkę, na podwyższenie
- skoki jednonóż i obunóż w przód
3. Skipy - skip A, także z klaskaniem
- skip B
- skip C
- skip D
Oczywiście na poprawę szybkości można wykonywać: sprinty,biegi po schodach, starty z różnych pozycji,biegi slalomem, obroty ciała w podporze, biegi z piłką, biegi terenowe - zmienne warunki, szybkościowe tory przeszkód.
Zachęcam wszystkich do ćwiczeń w domu pamiętając, że ruch to zdrowie.
 
 TROCHĘ RELAKSU. ZAKRĘĆ KOŁEM I....ĆWICZYMY
LINK
 
 BIEG PRZEŁAJOWY
 
Regularne uprawianie biegania, to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, pośladki ze skały i większe prawdopodobieństwo dobiegnięcia do uciekającego autobusu. To również (może przede wszystkim?) doskonała recepta na dłuższe życie.

10 powodów dla, których warto biegać

 1.  Biegnij po zdrowie. Biegając, chronisz swój organizm nie tylko przed zwykłym przeziębieniem, ale także niektórymi rodzajami raka (rak piersi, jelita grubego). Bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń aerobowych, pomaga utrzymać w dobrej kondycji serce i płuca. Dzięki bieganiu spada również ryzyko zawału serca.
  2. Bieganie to doskonały sposób na zredukowanie stresu. Wielu biegaczy po długim biegu doświadcza tzw. euforii biegacza. Wszystko za sprawą hormonów szczęścia - endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią.  Chcesz być bardziej kreatywna i pełna energii? Biegaj! Wiele naprawdę błyskotliwych pomysłów powstało podczas biegania.
  3. Utrata niechcianych kilogramów jest jedną z najczęstszych motywacji dla osób zaczynających przygodę z bieganiem. Słusznie, bieganie jest niezwykle skuteczne. Pozwala spalić dodatkowe kalorie, a tym samym pożegnać się z nadprogramowymi kilogramami. Bieganie pozwala zbudować także masę mięśniową, dzięki czemu wzrasta metabolizm spoczynkowy, to z kolei oznacza, że spalamy więcej kalorii nawet, kiedy nie ćwiczymy. Połączenie zdrowej diety i regularnych biegów spowoduje poprawę wyglądu i samopoczucia.
  4. Bieganie jest jednym z najtańszych sportów. Aby zacząć, potrzebujesz jedynie parę dobrych butów przeznaczonych do biegania, T-shirt oraz spodenki.
  5. Bieganie jest wyzwaniem, które motywuje i daje wiele satysfakcji.
  6. Bieganie poprawia koncentrację.
  7. Bieganie jest doskonałym sposobem na poznanie nowych osób, np. gdy uczestniczysz w imprezach biegowych.
   8.Bieganie łagodzi napięcie przedmiesiączkowe.
   9.Bieganie efektywnie wzmacnia poczucie własnej wartości.
   10.Możesz zacząć biegać bez względu na wiek czy kondycję. Nigdy nie jest za późno.
ZASADY BIEGU NA PRZEŁAJ:

Jak wbiegać?

Stawiaj małe, ale szybkie kroki. Pozwala to złapać stały rytm biegu. Jednocześnie jesteś w stanie wybrać najlepszy kierunek i znaleźć solidne miejsce, gdzie pewnie postawisz stopę. Trzymaj ciało prosto, pilnuj, żeby nie pochylać się bardziej niż normalnie do przodu czy do tyłu. Plecy masz wyprostowane i głowę trzymasz prosto. Oprzyj się pokusie, żeby zgiąć ciało w pasie - nadweręży to dolną część pleców. Ręce pracują równocześnie z nogami - w razie potrzeby służą podparciem. Jeżeli podbieg okaże się bardzo stromy, przejdź do marszu - rób wtedy większe kroki, ręce trzymaj na udach i odpychaj się od nich.

Jak zbiegać?

Krok jest dłuższy niż podczas wbiegania, ale nie przesadzaj z dużymi susami. Kryterium doboru długości jest kontrola ciała. Nie możesz lecieć na łeb, na szyję - świadomie stawiaj każdy krok. Miednicę delikatnie przesuń do tyłu - to sprawi, że będziesz pracować na miękkich kolanach. Złącz łopatki - wyprostujesz wtedy postawę i podciągniesz nieco do góry ręce, które jak stateczniki będą pomagały Ci znaleźć równowagę lub wyhamować przed przeszkodą. Czasami pomaga bieg slalomem od jednego do drugiego końca - w naturalny sposób wytracasz wtedy nadmierną szybkość.

Jak pokonywać przeszkody?

Na trasie biegu będą pojawiać się naturalne przeszkody, jak np. leżące na drodze drzewa. Część z nich będziesz w stanie wyminąć, nie nadrabiając przy tym za bardzo drogi. Jeżeli najefektywniejszym rozwiązaniem będzie pokonać przeszkodę, unikaj stawiania na niej stopy - wytracisz szybkość, a jeżeli powierzchnia będzie śliska, ryzykujesz upadkiem. Dużo bezpieczniej jest przez nią przeskoczyć. Postaraj się, nie zmieniając tempa, stanąć jak najbliżej przeszkody, tak by z kolejnym krokiem wylądować za nią. Kiedy będziesz przenosić ciało, wspomóż się rękami.

 
ĆWICZENIA KSZTAŁTUJĄCE RAMION, NÓG I TUŁOWIA

MARSZ PO OBWODZIE KOŁA

- przekładanie piłki z ręki do ręki wokół tułowia w prawą i w lewą stronę

- stoimy w lekkim rozkroku, trzymamy piłkę nad głową, wykonują skłon w przód
z dotknięciem piłki o podłogę i powrót do pozycji wyjściowej.

- stanie, opad tułowia w przód, toczenie ÓSEMEK między stopami

- siad skrzyżny, piłka na kolanach- BUDOWANIE DOMU- dłoń nad dłonią coraz wyżej

- siad skrzyżny- toczenie piłki obiema rękami jak najdalej do przodu.

- siad prosty, toczenie piłki dookoła siebie.

- siad równoważny- przetaczanie piłki pod nogami.

- siad prosty, podparty- ZJEŻDŻALNIA- przetaczanie piłki na złączonych, lekko uniesionych nogach od stóp do bioder.
Uniesienie bioder, powrót piłki w kierunku stóp.

- KOŁA Z PIŁKĄ- siad podparty. Nogi wyprostowane, piłka między stopami. Unoszenie nóg w górę i zataczanie koła.

- leżenie przodem, ręce wyciągnięte do przodu, toczenie piłki z ręki do ręki.

- leżenie na plecach, ramiona w tył, nogi ugięte- utrzymanie piłki na podudziach.

- RAKI Z PIŁKĄ- chodzenie do tyłu, piłka na brzuchu

ZABAWA FIGURKI Z PIŁKĄ
Uczniowie biegają swobodnie po sali, prowadząc piłkę.
Na sygnał zatrzymują się w bezruchu, przyjmując dowolna pozę z piłką.

BEREK Z PIŁKĄ
Wszyscy uczniowie poruszają się prowadzac piłkę, uciekając przed berkiem, który nie przerywając prowadzenia stara się dotknąć dowolnego zawodnika.
Złapany zawodnik powiększa liczbę berków.
Ostatni złapany uczeń w nagrodę przy powtórzeniu zabawy jest pierwszym berkiem.
BEREK Z PIŁKĄ 2
. W zespole jedna piłka i jeden berek. Gra toczy się na ograniczonym terenie.
Berek goni pozostałych uczestników. Ratunkiem przed złapaniem jest przyjecie piłki podawanej przez partnera z zespołu.
Podaje się ją zawsze temu, kto jest zagrożony przez berka. Dotknięte przez goniącego staje się berkiem.
PODANIA PILKI
-W parach lewa i prawa noga
-wewnętrzną i zewnętrzna częścią stopy
-w trójkach że zmiana miejsc
Zachęcam do ćwiczeń kształtujących z piłką, które bez problemu można wykonać samemu w domu. 
 
 
KSZTAŁTOWANIE GIBKOŚCI W ZABAWACH Z PIŁKAMI
 
Gibkość to umiejętność uzyskiwania dużej amplitudy ruchów w efekcie działalności mięśni ćwiczącego. Biorą tu udział grupy mięśniowe przechodzące nad danym stawem. Z gibkością mamy do czynienia podczas wykonywania ćwiczeń indywidualnych.

Czynniki, które w znacznym stopniu warunkują kształtowanie gibkości:

- Budowa anatomiczna - jest jednym z głównych determinantów obszerności ruchów w obrębie poszczególnych stawów. Jej poziom, w wielu przypadkach, utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie ćwiczeń z właściwą amplitudą;
- Warunki atmosferyczne - zimno (chłód, deszcz) w znacznym stopniu ogranicza kształtowanie tej zdolności motorycznej. W takich warunkach należy bardzo rozsądnie aplikować ćwiczenia gibkości;
- Temperatura mięśni - należy pamiętać, że zwiększenie ruchomości stawowej utrzymuje się dość krótko (10-12 minut). Zmniejszając utratę ciepła, osiąga się wydłużenie tego czasu. Dlatego tak ważne jest dbanie podczas zajęć sportowych o odpowiedni poziom ciepła w organizmie, dostosowując np. odpowiedni strój sportowy do warunków szkoleniowych;
- Wiek - wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność mięśni i tkanki łącznej. Należy jednak pamiętać, że osoby, które dysponowały odpowiednią gibkością, dłużej utrzymują jej wyższy poziom;
- Płeć - kobiety dysponują większym potencjałem w zakresie tej zdolności motorycznej, dlatego o wiele szybciej zwiększają zakres ruchów w poszczególnych stawach.

Podstawowe ćwiczenia kształtujące gibkość. Można je realizować w sali gimnastycznej, w terenie (park, las), na boisku jak również w domu. Podczas tych ćwiczeń możemy wykorzystywać różne urządzenia (np. drabinki, ogrodzenia, krzesło, piłki) oraz naturalne przeszkody terenowe (np. drzewa).
Kilka ćwiczeń gibkościowych w, których można wykorzystać piłki.
-  obszerne krążenia biodrami w prawo, powrót w staniu ,
zmiana kierunku krążenia
- obszerne krążenia tułowia w prawo, powrót w staniu, zmiana kierunku krążenia
- skłon tułowia w przód o nogach prostych
- skłon tułowia w przód do lewej nogi i prawej nogi
- skrętoskłon tułowia w przód (lewa ręka do prawej nogi), a następnie skrętoskłon tułowia w przód (prawa ręka do lewej nogi)
- skrętoskłon tułowia w tył (prawa ręka do lewej nogi), a następnie skrętoskłon tułowia w tył (lewa ręka do prawej nogi)
Zachęcam do wykonywania ćwiczeń ruchowych w domu
 
LINK
Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny – chwyć dłonią za stopy (RR na
zewnątrz kolan)
- wykonaj leżenie tyłem, nie odrywając stóp od podłogi i powróć do siadu.
Ilość powtórzeń: 15x dz, 20x chł.

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/%C4%86WICZENIA_KSZTA%C5%81TUJ%C4%84CE_ZWINNO%C5%9A%C4%86-t269696.html8. Siad skrzyżny, chwyć dłońmi za stopy, ręce na zewnątrz kolan. Wykonaj leżenie tyłem bez odrywania stóp od podłogi i powróć do siadu.9.W postawie wysokiej - stojąc, zrób wyskok i pełen obrót w powietrzu. Zeskocz na palce do przysiadu podpartego.Postawa wysoka. Wykonaj leżenie przodem nastepnie tyłem i powstań. Lezenie tyłem, przyciągnij kolana do klatki piersiowej wyprost. Obrót do leżenia tyłem. Ponownie leżenie przodem
Grudzień 2020
Pn Wt Sr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
581197
Szkoła Podstawowa im. St. Żeromskiego w Trumiejach
Copyright © 2010